TR | EN | DE | NL
Akarsular

Dim Çayı

Akdeniz’den 15 kilometre içerideki Dim Çayı kıyısı piknik alanıdır. Ulu çınarların altındaki kır lokantalarında masalar suyun içine kurulur. Ayrıca su kıyısında ahşap teraslarda minderlerle otantik yer sofraları hazırlanır. Alabalıklar, havuzlarda yetiştirilir. Bölgede dağ bisikleti ve trekking için uygun güzergahlar vardır.

Oba Çayı

Akdeniz’e dökülen Oba Çayı’nın çıktığı Kadıpınarı mevkiinde su kenarında piknik alanları vardır. Çam ve çınar ağaçlarının gölgesi her zaman serindir. Alanya’nın tarih öncesi çağlardaki ilk yerleşimine ev sahipliği yapan Kadıini Mağarası buradadır. Kadıpınarı’ndaki kır lokantalarında alabalık tercih edilen yemektir.

Alara Irmağı

Yaklaşık 120 km uzunluğundaki Alara Irmağı çeşitli yan kollarla beslense de ana kaynağı Uçansu Şelalesi'ndeki kaynaktır. Geyik Dağı, Gündoğmuş Akdağ, Kuşak Dağı, Alanya Akdağ ve Susuz Dağ’ daki karların erimesiyle ırmak özellikle bahar aylarında coşar. Irmak burada Alanya - Gündoğmuş sınırını oluşturarak devam eder ve ırmağın batı tarafından Manavgat – Alanya sınırını oluşturarak Okurcalar'da denize dökülür. Manavgat Irmağından sonra bölgenin en önemli su kaynağıdır. Irmak üzerinde dikkat çekici tarihi yapılar bulunur.